* Pole obowiązkowe

Menu small menu Sklep online

W jaki sposób należy dbać o protezy zębowefgfg

1 kwietnia 2015

Untitled-1Prawidłowa pielęgnacja i konserwacja protezy przez pacjenta znacznie wpływa na jej żywotność i trwałość. Poprosiliśmy profesjonalistów o opinię i radę, w jaki sposób prawidłowo dbać o protezy zębowe tak, aby uniknąć problemów na co dzień.

Esperanza Expósito Ruiz (Cordoba), Higienistka

Polecam moim pacjentom klej Fittydent® ponieważ jako jedyny utrzymuje protezę we właściwym miejscu przez 12 h. Do czyszczenia protez polecam tabletki Fittydent®. Dzięki mechanizmowi działania tabletki czyszczące wydzielają małe pęcherzyki, które rozpuszczają się powoli gwarantując prawidłowe/dogłębne czyszczenie oraz ochronę protezy zębowej.

Tabletki Fittydent® usuwają również zabrudzenia, plamy od herbaty i substancji smolistych, nikotyny, dzięki kombinacji nadtlenku i dwuwęglanu. Podściółki w zależności od konkretnego przypadku, polecam pacjentom z płaską i wąską szczęką.

Isabel Martínez Ribera (Murcia), Higienistka

W celu prawidłowego utrzymania protezy, należy je dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń miękką szczoteczką nylonową do protez oraz (nieabrazyjną) pastą do zębów. Następnie polecam rozpuścić w szklance wody dobry środek do czyszczenia protez (Fittydent® czyszczące tabletki) i moczyć w nim protezę zgodnie z instrukcjami producenta. Taki roztwór głęboko oczyszcza protezy, usuwa plamy i bakterie powodujące nieświeży oddech i zapalenie dziąseł. Następnie należy opłukać protezę pod zimną wodą i delikatnie/dokładnie/starannie osuszyć.

Dr Ana Vargas Toscano (Cordoba), Stomatolog
Moje zalecenia mają na celu utrzymanie optymalnej higieny, tym samym zdrowej mikroflory bakteryjnej u pacjentów noszących protezy zębowe.
Pacjentom ze stałymi protezami umocowanymi na własnych zębach najczęściej polecam produkty VITIS gingival, ponieważ estetyka protez stałych jest uzależniona od stanu zdrowia dziąseł. Ponadto, w przypadku istnienia przęseł konieczne jest codzienne czyszczenie irygatorem Waterpik, najlepiej wieczorem.
Przy protezach stałych umieszczonych na implantach należy stosować irygator oraz płyn do pukania jamy ustnej z chlorheksydyną taki jak Perio•Aid® Maintenance. Ponadto powinniśmy prawidłowo poinstruować pacjenta jak stosować szczoteczki międzyzebowe, nici dentystyczne oraz inne narzędzia, które pozwolą dotrzeć do trudnodostępnych miejsc, gdzie zwykła szczotka nie sięga.
Pacjentom, którzy noszą protezy ruchome szkieletowe, polecam stosowanie codziennej pasty i płynu do płukania jamy ustnej, smak mogą wybrać z ogólnie dostępnych, tak aby używali ich jak najczęściej. Uważam, że taka proteza powinna być czyszczona mydłem i specjalną szczotką do protez.

Przy protezach częściowych ruchomych, rekomenduję produkty z chlorheksydyną do higieny jamy ustnej takie jak Perio Aid 0,12 i Perio Aid Maitenance oraz tabletki czyszczące do protez. Zazwyczaj są to pacjenci, którzy wymagają kontroli periodontologicznej.
Pacjentom z protezami całkowitymi polecam stosowanie dobrego płynu do codziennej higieny jamy ustnej VITIS gingival, aloe vera etc., w celu utrzymania właściwej równowagi mikroflory bakteryjnej pacjenta i zapobiegania powstawania owrzodzeń, ran aft czy kandydozy etc. Protezy powinny być codziennie czyszczone specjalną szczotką do protez. Zaleca się również codzienne stosowanie tabletek czyszczących do protez, takich jak Fittydent®. Po oczyszczeniu, protezy powinny być osuszone, a następnie schowane w suche miejsce, tak aby zapobiec rozwojowi grzybów.

Dr Érika Nájera Trujillo (Valencia), Dentist
Pacjenci z protezami ruchomymi powinni je wyjmować po każdym posiłku i szczotkować miękką szczotką pod bieżącą wodą, zwracając szczególną uwagę na obszary miedzyzębowe i retencyjne.
Warto również moczyć protezy, w ciepłej wodzie ze specjalnymi tabletkami czyszczącymi (Fittydent®) w celu usunięcia bakterii i grzybów oraz czyszczenia protez dentystycznych bez ich uszkodzenia.
Wskazane jest również zdejmowanie protezy na noc, aby błona śluzowa jamy ustnej oraz dziąsła odpoczęły. Nie należy zostawiać na noc protezy w wodzie, tylko wyczyścić jak wcześniej wspomniałam.

Laura Martín Rodríguez (Salamanca), Higienistka
Do protez stałych wspieranych na naturalnych zębach polecam: szczoteczki VITIS® Soft lub Medium, międzyzębowe szczoteczki, VITIS® nić dentystyczną, VITIS® gingival pastę i płyn do płukania jamy ustnej, Perio•Aid® Maintenance płyn do płukania jamy ustnej.Do protez stałych wspartych na implantach polecam: VITIS® Soft lub Medium, międzyzębowe szczoteczki, Perio•Aid® Maintenance płyn do płukania jamy ustnej, szczotki VITIS® implant angular szczególnie do części językowej sekstantu V i podniebiennej sekstantu II, VITIS® implant sulcular do czyszczenia przestrzeni wokół implantu, VITIS® monotip do trudno dostępnych miejsc i VITIS® gingival płyn do płukania jamy ustnej.

Zarówno do częściowych jak i całkowitych protez ruchomych zaleca się następujące czynności:

1. Usuń protezę z ust, umyj ją wodą i delikatnym mydłem za pomocą szczoteczki do protez

2. Myj dziąsła i podniebienie, które zakrywa proteza, miękką szczoteczką VITIS soft

3. Do czyszczenia marginesu wokół implantu, przestrzeni wokół tkanek miękkich implantu, używaj szczoteczki VITIS® implantu sulcular. Jej liniowy kształt i wąska główka ułatwiają usuwanie briofilmu z tego obszaru.

4. Za pomocą szczotki VITIS® implant brush okrężnymi ruchami czyść łączniki implantu

5. Umyj protezę za pomoca tabletek czyszczących Fittydent® raz dziennie. Wrzuć tabletkę Fittydent® do szklanki z ciepła wodą. Pozostaw protezę w tym roztworze przez 30 minut. Następnie przemyj protezę pod bieżącą wodą.

Esperanza Expósito Ruiz (Cordoba), Higienistka

Opracowała: Magdalena Osowska