Po roku pandemii COVID-19

Po roku pandemii COVID-19, jama ustna jest ważniejsza niż kiedykolwiek aby chronić nasze zdrowie
• Po roku pandemii COVID-19 i zbiegającym się Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej, DENTAID podkreśla znaczenie dbania o jamę ustną w celu utrzymania dobrego ogólnego stanu zdrowia

• Kilka badań przeprowadzonych przez ośrodki badawcze we współpracy z Centrum Badawczym DENTAID pokazują, że płyny do płukania ust zawierające Chlorek Cetylopirydyniowy (CPC) zmniejszają zdolność zakaźną SARS-CoV-2 i są potencjalnym narzędziem do zapobiegania transmisji wirusa

Barcelona, 18 marca 2021 r. Jak wykazały liczne badania, jama ustna nie jest odizolowanym układem w organizmie człowieka jako całości, ale raczej istnieje związek między chorobami przyzębia a różnymi innymi chorobami, takimi jak choroba sercowo-naczyniowa, cukrzyca, a nawet niekorzystnymi skutkami w czasie ciąży. W rzeczywistości jama ustna jest uważana za jedną z głównych dróg wnikania różnych mikroorganizmów, które mogą się rozmnażać i powodować infekcje in situ i na poziomie ogólnoustrojowym.
W tym sensie dr Mariano Sanz, badacz i profesor na Universidad Complutense de Madrid, wyjaśnia, że „pacjenci z wyraźnymi objawami zapalenia przyzębia są bardziej narażeni na komplikacje, jeśli są zakażeni wirusem SARS-CoV-2. W szczególności mają 9-krotnie wyższe ryzyko śmierci, 3,5-krotnie wyższe ryzyko wymagające opieki na oddziale intensywnej terapii i 4,5-krotnie wyższe ryzyko konieczności zastosowania respiratora”. Aby zrozumieć ten związek między patologiami, dodaje, że „skoncentrowano się na ogólnoustrojowym zapaleniu, które występuje u pacjentów z ciężkim zapaleniem przyzębia, a jest spowodowane miejscowym stanem zapalnym w jamie ustnej, zdolnym do rozprzestrzeniania się przez krwioobieg i wywołania ogólnego stanu zapalnego organizmu”.

Ze swojej strony dr Adolfo Contreras, profesor periodontologii na Universidad del Valle (Kolumbia)mikrobiolog i lekarz biologii twarzoczaszki, podkreśla, że „wirus przedostaje się przez jamę ustną i najprawdopodobniej infekuje nabłonek nosogardzielowy, gdzie kończy swój pierwszy cykl replikacji. Dlatego zdrowie jamy ustnej jest niezwykle ważne”.
Z tego powodu tak ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na zdrowie jamy ustnej, zwłaszcza w kontekście pandemii. Wirus przenoszony jest głównie poprzez kropelki zawierające SARS-CoV-2 (patogen wywołujący COVID-19), z górnych dróg oddechowych, które są wydalane, gdy zarażona osoba kaszle, kicha, wydycha, rozmawia itp. Z tego powodu, jama ustna jest uważane za drzwi wejściowe i wyjściowe dla wirusa, a sama w sobie stanowi centralny punkt wysokiego ryzyka rozwoju choroby koronawirusowej.
W związku z tym znaczenie mycia rąk można zrównać z dbaniem o dobrą higienę jamy ustnej jako środek zapobiegawczy: zmniejszenie wiremii w jamie ustnej może pomóc w zmniejszeniu ciężkości niektórych chorób zakaźnych, a przede wszystkim zmniejszyć ryzyko przeniesienia na zdrowych ludzi.

Jak zauważył dr David Herrera, profesor periodontologii w Szkole Stomatologii Universidad Complutense de Madrid (UCM) i współkierownik grupy badawczej ETEP UCM (Etiologia i Terapia Chorób Przyzębia i Periimplantitis, skrót po hiszpańsku), „jama ustna jest jednym z punktów wejścia SARS-CoV-2 do naszego organizmu i bez wątpienia najważniejszą drogą transmisji. Dlatego utrzymanie odpowiedniego zdrowia jamy ustnej i opieki zdrowotnej w czasie pandemii może pomóc w ograniczeniu przenoszenia wirusa, a nawet nasilenia choroby u osób zakażonych, na przykład poprzez stosowanie płynów do płukania ust o działaniu wirusobójczym”.

Działanie CPC
Płyny do płukania jamy ustnej odgrywają fundamentalną rolę w higienie jamy ustnej, ponieważ docierają do wszystkich części jamy ustnej i zapewniają różne korzyści w zależności od ich składu: jeśli zawierają środki antyseptyczne, pomagają kontrolować płytkę bakteryjną i inne drobnoustroje, a także redukują patogeny jamy ustnej.
W badaniach in vitro wykazano, że chlorek cetylopirydyniowy (CPC), środek antyseptyczny zawarty w niektórych płynach do płukania jamy ustnej, jest w stanie spowodować degradację wirusa z otoczką lipidową.

Według dr Dietera Hoffmanna, wirusologa i dyrektora laboratorium na Uniwersytecie Technicznym w Monachium (Technische Universität München), „Zakaźność SARS-CoV-2 ma swoje źródło głównie w nosie, jamie ustnej i gardle. Dlatego płyny do płukania jamy ustnej mogą z pewnością mieć wpływ na wiremię i infekcyjność. W szczególności składnik CPC wydaje się być aktywny przeciwko SARS-CoV-2. Dlatego intensywne płukanie gardła zmniejsza wiremię wirusa”.

Wyniki badania przeprowadzonego przez personel badawczy IrsiCaixa we współpracy z Centrum Badawczym DENTAID potwierdzają, że CPC jest w stanie zmniejszyć zdolność infekcji i transmisji SARS-CoV-2 o około 1000 razy w komórkach w laboratorium.

„Wyniki są owocem badań przedklinicznych, a teraz zaczęliśmy u osób zakażonych mierzyć poziom wiremii w ciągu kilku godzin i od tego momentu będziemy kontynuować postęp. Nie ma jednak wątpliwości, że CPC, przynajmniej w laboratorium, ma ogromny potencjał powstrzymania rozprzestrzeniania się”, mówi dr Bonaventura Clotet, dyrektor IrsiCaixa.

Ze swojej strony dr Joan Gispert, dyrektor Centrum Badawczego DENTAID, wyjaśnia, że „przewlekłe choroby jamy ustnej, takie jak próchnica, zapalenie dziąseł czy zapalenie przyzębia, należą do 10 najczęstszych [choroby u ludzi]. Ponadto opisano związek między zapaleniem przyzębia a chorobami układu krążenia, cukrzycą itp. Podobnie, znaczenie jamy ustnej w COVID-19 wydaje się jasne, zarówno dlatego, że jest to droga wnikania i rozprzestrzeniania się wirusa, jak i z powodu pojawienia się objawów w jamie ustnej i opisanego związku między zapaleniem przyzębia a nasileniem COVID-19. Z tego powodu bardzo ważne jest dbanie o zdrowie jamy ustnej, zwłaszcza podczas pandemii”.

Bibliography
-Muñoz-Basagoiti J, Pérez-Zsolt D, León R, Blanc V, Gispert J, Clotet B, Izquierdo-Useros I. Cetylpyridinium chloride-containing mouthwashes reduce in vitro SARS-CoV-2 infectivity. bioRxiv 2020.12.21.423779; [preprint] doi: https://doi.org/10.1101/2020.12.21.423779
-Komine A, Yamaguchi E, Okamoto N, Yamamoto K. Virucidal activity of oral care products against SARS-CoV-2 in vitro. J Oral Maxillofac Surg Med Pathol. 2021 Feb 22. doi: 10.1016/j.ajoms.2021.02.002.
-Ellinger B, Bojkova D, Zaliani A, Cinatl J, Claussen C, Westhaus S, et al. A SARS-CoV-2 cytopathicity dataset generated by high-content screening of a large drug repurposing collection. Sci Data. 2021 Feb 26;8(1):70. doi: 10.1038/s41597-021-00848-4.
-Seneviratne CJ, Balan P, Ko KKK, Udawatte NS, Lai D, Ng DHL et al. Efficacy of commercial mouth-rinses on SARS-CoV-2 viral load in saliva: randomized control trial in Singapore. Infection. 2020 Dec 14:1–7. doi: 10.1007/s15010-020-01563-9.
– Koch-Heier J, Hoffmann H, Schindler M, Lussi A, Planz O. Inactivation of SARS-CoV-2 through Treatment with the Mouth Rinsing Solutions ViruProX® and BacterX® Pro. Microorganisms. 2021; 9(3):521. https://doi.org/10.3390/microorganisms9030521
Udostępnij