
Związek między zapaleniem przyzębia a chorobami układu krążenia
W ciągu ostatnich dwóch dekad badania wykazały istotny związek między zapaleniem przyzębia, a występowaniem różnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Zaznaczyć należy, iż główną przyczyną zgonów nadal są choroby układu krążenia, na które w Polsce umiera ponad 40% populacji.
Do czynników ryzyka występowania chorób układu krążenia, obejmujących już te znane, takie jak nadciśnienie, palenie tytoniu, zmieniony metabolizm lipidów, cukrzyca, zła dieta lub brak ćwiczeń fizycznych należy dodać zapalenie przyzębia.
Badania wskazywały, że miejscowe lub odległe zakażenia mogą prowadzić do przewlekłych procesów zapalnych, które bezpośrednio wpływają na fizjopatologię miażdżycy, reprezentując w ten sposób czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego. Pomimo tego, że związek ten nie jest dominujący i zależy od stopnia zaawansowania choroby przyzębia, to ma on duże znaczenie kliniczne.
W badaniach, w których oceniano problemy sercowo-naczyniowe, obserwowano statystycznie zwiększone ryzyko miażdżycy u osób z zapaleniem przyzębia. „Biorąc pod uwagę częste występowanie zapalenia przyzębia, nawet przy niskim lub umiarkowanym lecz przez to nadmiernym ryzyku, to fakt ten jest ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego”, wyjaśnia dr Francisco Fernández-Avilés, szef kardiologii, szpital General Universitario Gregorio Marañón, Madryt. Jak zauważył dr Mariano Sanz, profesor periodontologii na Universidad Complutense de Madrid „wykryto pewne szczepy bakteryjne z jamy ustnej w blaszkach miażdżycowych usytuowanych w różnych miejscach w obrębie tętnic i żył”. Obecność tych bakterii, wraz z mediatorami zapalenia, może prowadzić do pęknięcia lub zmiany blaszki miażdżycowej, a co za tym idzie, do wystąpienia problemów naczyniowych.
Sugeruje się, że bakteryjne patogeny z poddziąsłowego biofilmu i odpowiedź zapalna, którą powodują, mogą być bezpośrednio zaangażowane w rozwój zmian miażdżycowych, prowadząc do zwiększonego ryzyka problemów sercowo-naczyniowych. Badania wykazały poprawę stanu sercowo-naczyniowego u pacjentów z zapaleniem przyzębia po intensywnym lub długotrwałym leczeniu przyzębia.