Jak utrzymać prawidłową higienę u pacjentów noszących protezy zębowe?

Poprosiliśmy profesjonalistów o opinię i radę, w jaki sposób prawidłowo dbać zarówno o higienę jamy ustnej i protezy zębowe.


Dr Ana Vargas Toscano (Cordoba), Stomatolog

Moje zalecenia mają na celu utrzymanie optymalnej higieny, tym samym zdrowej mikroflory bakteryjnej u pacjentów noszących protezy zębowe.
Pacjentom ze stałymi protezami umocowanymi na własnych zębach najczęściej polecam produkty Vitis gingival, ponieważ estetyka protez stałych jest uzależniona od stanu zdrowia dziąseł.
Przy protezach stałych umieszczonych na implantach należy stosować irygator oraz płyn do pukania jamy ustnej z chlorheksydyną taki jak Perio Aid Active. Ponadto powinniśmy prawidłowo poinstruować pacjenta jak stosować szczoteczki międzyzebowe, nici dentystyczne oraz inne narzędzia, które pozwolą dotrzeć do trudnodostępnych miejsc, gdzie zwykła szczotka nie sięga.
Pacjentom, którzy noszą protezy ruchome szkieletowe, polecam stosowanie codziennej pasty i płynu do płukania jamy ustnej, smak mogą wybrać z ogólnie dostępnych, tak aby używali ich jak najczęściej. Uważam, że taka proteza powinna być czyszczona mydłem i specjalną szczotką do protez. Przy protezach częściowych ruchomych, rekomenduję produkty z chlorheksydyną do higieny jamy ustnej takie jak Perio Aid Intensive 0,12% i Perio Aid Active 0,05% oraz tabletki czyszczące do protez. Zazwyczaj są to pacjenci, którzy wymagają kontroli periodontologicznej.
Pacjentom z protezami całkowitymi polecam stosowanie dobrego płynu do codziennej higieny jamy ustnej Vitisgingival, w celu utrzymania właściwej równowagi mikroflory bakteryjnej pacjenta i zapobiegania powstawania owrzodzeń, ran aft czy kandydozy etc. Protezy powinny być codziennie czyszczone specjalną szczotką do protez. Zaleca się również codzienne stosowanie tabletek czyszczących do protez, takich jak Fittydent. Po oczyszczeniu, protezy powinny być osuszone, a następnie schowane w suche miejsce, tak aby zapobiec rozwojowi grzybów.

Dr Érika Nájera Trujillo (Valencia), Stomatolog

Pacjenci z protezami ruchomymi powinni je wyjmować po każdym posiłku i szczotkować miękką szczotką pod bieżącą wodą, zwracając szczególną uwagę na obszary miedzyzębowe i retencyjne.
Warto również moczyć protezy, w ciepłej wodzie ze specjalnymi tabletkami czyszczącymi (Fittydent) w celu usunięcia bakterii i grzybów oraz czyszczenia protez dentystycznych bez ich uszkodzenia.
Wskazane jest również zdejmowanie protezy na noc, aby błona śluzowa jamy ustnej oraz dziąsła odpoczęły. Nie należy zostawiać na noc protezy w wodzie, tylko wyczyścić jak wcześniej wspomniałam.
Laura Martín Rodríguez (Salamanca), Higienistka
Do protez stałych wspieranych na naturalnych zębach polecam: szczoteczki VITIS Soft lub Medium, międzyzębowe szczoteczki, VITIS nić dentystyczną, VITIS gingival pastę i płyn do płukania jamy ustnej, Perio Aid Active płyn do płukania jamy ustnej. Do protez stałych wspartych na implantach polecam: VITIS Soft lub Medium, międzyzębowe szczoteczki, Perio Aid Active płyn do płukania jamy ustnej, szczotki VITIS implant angular szczególnie do części językowej sekstantu V i podniebiennej sekstantu II, VITIS implant sulcular do czyszczenia przestrzeni wokół implantu, VITIS monotip do trudno dostępnych miejsc i VITIS gingival płyn do płukania jamy ustnej.
Zarówno do częściowych jak i całkowitych protez ruchomych zaleca się następujące czynności:

  1. Usuń protezę z ust, umyj ją wodą i delikatnym mydłem za pomocą szczoteczki do protez
  2. Myj dziąsła i podniebienie, które zakrywa proteza, miękką szczoteczką VITIS soft
  3. Do czyszczenia marginesu wokół implantu, przestrzeni wokół tkanek miękkich implantu, używaj szczoteczki VITIS implantu sulcular. Jej liniowy kształt i wąska główka ułatwiają usuwanie briofilmu z tego obszaru
  4. Za pomocą szczotki VITIS implant brush okrężnymi ruchami czyść łączniki implantu
  5. Umyj protezę za pomocą tabletek czyszczących Fittydent raz dziennie. Wrzuć tabletkę Fittydent do szklanki z ciepła wodą. Pozostaw protezę w tym roztworze przez 30 minut. Następnie przemyj protezę pod bieżącą wodą i wysusz.
Udostępnij