
Jakie leki powodują suchość w jamie ustnej?
Posted on |
Kserostomia lub suchość w ustach to stan, który dotyka więcej osób,
niż się wydaje. Może dotyczyć nawet do 40% populacji w wieku powyżej 60 lat.
Poza dyskomfortem podczas mówienia czy jedzenia, może mieć bardziej poważne konsekwencje, takie jak choroby dziąseł i zębów.
Istnieje kilka przyczyn, które mogą powodować kserostomię, a jedną z głównych przyczyn jest stosowanie leków. Szacuje się, że ponad 500 leków może prowadzić do suchości w ustach jako efekt uboczny. Dzieje się tak dlatego, że składniki tych leków mogą wpływać na działanie gruczołów ślinowych.
Niektóre z grupy leków przeciwnadciśnieniowych, przeciwdepresyjnych, przeciwhistaminowych powodują suchość w jamie ustnej. Informacja ta może pojawić się na ulotce leku, lecz aby sprawdzić, czy leczenie jest przyczyną suchości w ustach warto zwrócić uwagę, czy pojawia którykolwiek z tych objawów:
- uczucie suchości w ustach lub pieczenia
- trudności w mówieniu, jedzeniu i połykaniu
- zmiana smaku
- większa suchość w ustach po przebudzeniu
- pęknięcia warg, podrażnienie języka
- zwiększenie próchnicy
- nieświeży oddech
- zapalenie dziąseł, podrażniona śluzówka
Jeśli cierpisz na którykolwiek z tych objawów z powodu przyjmowanych leków, powinieneś udać się do stomatologa.
Aby pomóc w wyeliminowaniu objawów suchości w jamie ustnej, powstała gama produktów Dentaid xeros, w których składniki aktywne zmniejszają suchość jamy ustnej i poprawić jakość życia osób z kserostomią.
Linia Dentaid xeros to: pasta do zębów i płyn do płukania jamy ustnej do codziennej higieny jamy ustnej. Ponad to żel nawilżający, który można stosować miejscowo w ciągu dnia, a zwłaszcza w nocy, kiedy to zwiększa się uczucie suchości w jamie ustnej. Dodatkowo w każdej sytuacji sprawdzi się spray Dentaid xeros.