Ortodoncja, a higiena jamy ustnej

Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest niezbędne dla zdrowia zębów i dziąseł, a osoby noszące aparat ortodontyczny muszą zwracać jeszcze większą uwagę na codzienne czyszczenie.

Samo noszenie aparatu ortodontycznego nie powoduje ubytków, ale może utrudnić higienę jamy ustnej i sprzyja gromadzeniu pożywienia w miedzy elementami aparatu ortodontycznego. Prowadzi to do tworzenie się płytki bakteryjnej, co może powodować zapalenie dziąseł i przyzębia.

Infekcje wynikające ze złego czyszczenia są nie tylko szkodliwe same w sobie, ale mogą również wpływać na leczenie ortodontyczne.

Jak uzyskać dobrą higienę jamy ustnej, jeśli nosisz aparat ortodontyczny?

  • unikaj jedzenia bardzo twardych pokarmów, z dużą ilością cukru lub lepkich,
  • myj zęby przez co najmniej dwie minuty po każdym posiłku za pomocą specjalnego szczotki ortodontycznej, takiej jak Vitis orthodontic,
  • szczotkuj wszystkie powierzchnie zęba: przód, tył, a przede wszystkim linię między dziąsłem a zębami, ponieważ powstaje tam największa liczba bakterii,
  • dokładnie oczyszczaj przestrzenie wokół zamków ortodontycznych- idealnie sprawdza się Interprox Plus Conical PHD 1,3,
  • konieczne jest czyszczenie między zębami, za pomocą nici dentystycznej, tak aby przejść pod łukami, lub za pomocą szczotek międzyzębowych np. Interprox Nano PHD 0,6.
  • bardzo ważny jest także wybór pasty do zębów. Wybierz pastę o płynnej teksturze, aby ułatwić szybki dostęp do trudno dostępnych przestrzeni w elementach aparatu ortodontycznego. Zaleca się również, aby pasta hamowała tworzenie się płytki bakteryjnej, zapobiegała próchnicy i pojawianiu się chorób dziąseł,
  • po szczotkowaniu zaleca się stosowanie specjalnego ortodontycznego płynu do płukania jamy ustnej. Dzięki jego zastosowaniu dotrzesz do mniej dostępnych miejsc, dzięki czemu uzyskasz zdrowe i jasne usta.
    Gama produktów ortodontycznych VITIS orthodontic (szczoteczki do zębów, pasta do zębów i płyn do płukania ust) została opracowana specjalnie w celu utrzymania właściwej higieny jamy ustnej u osób stosujących ortodoncję.

Ponieważ noszenie aparatu ortodontycznego nie stanowi przeszkody w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej.

Udostępnij